מה קורה בערב ראש השנה ומה אפשר ללמוד מזה על הזוגיות שלנו?

בכתבי החסידות והקבלה כתוב שבערב ראש השנה קורה משהו מאוד מוזר. הקב”ה מסלק את האור והחיות שאיתו הוא בורא את העולם ומפסיק לרצות לברוא אותו. הוא כביכול נכנס חזרה לתוך עצמו ואומר לעצמו כביכול – ‘מה אני צריך את כל הסיפור הזה? העולם הזה לא מעניין אותי יותר. טוב לי עם עצמי וזהו’. 

ואז כשהוא רואה את עם ישראל מתכנס בבתי הכנסת, מבקש להמליך אותו למלך על הכל הארץ ותוקע בשופר, הוא אז הוא מתעורר מחדש להמשיך ולברוא את העולם. לפחות לעוד שנה אחת. רצון חדש ועמוק יותר. ואור חדש מאיר. אור של שנה חדשה, טובה ומתוקה. 

סוד הנסירה של אדם הראשון

המינוח הקבלי לאותו תהליך של הסתלקות האור והארתו המחודשת הוא ‘נסירה’. כידוע ראש השנה הוא יום הולדתו של אדם הראשון. כשהקב”ה ברא את אדם הראשון, בניגוד למה שקוראים ברובד הפשטני של התורה, הוא ברא אותו באופן אחר מאיך שאנחנו מכירים את עצמינו היום. אדם הוא בעצם אדם וחוה. הם נבראו מחוברים גב אל גב ולכן הרגיש את עצמו לבד. לא טוב היות האדם לבדו – אעשה לו עזר כנגדו. זה לא שחוה לא היתה שם – הוא רק לא ראה אותה. היה אמנם מחובר אליה, אבל גב אל גב. אחור באחור. 

ואז הוא הרדים אותו. את אדם. ולקח מצלעו ויצר ממנו את אשתו. צלע מלשון מצולע. הוא ניסר והפריד את החלק הזכרי והנקבי שבו שעד אז היו מחוברים אחור באחור, כדי שיוכלו עכשיו להתחבר פנים בפנים. 

העבודה הזוגית

סוד הנסירה הזה הוא בעצם תמצית העבודה הזוגית של האיש והאשה. כל קשר מתחיל מתוך מקום של אחור באחור. קשר אחורי מבטא קשר אינטרסנטי. קשר שבו אני לא באמת רואה את הצד השני, אלא מרוכז בעצמי וברצונות שלי. יכול להיות שאנחנו מעניקים ומקבלים אחד מהשני, וזה באמת נפלא, אבל בעומק אני עדיין מרוכז בעצמי. אני נותן לך כי זה כיף לי לתת. אני מקבל ממך כי זה כיף לי לקבל. בכל אופן ה’לי’ הוא העיקר. זה נקרא קשר אחור באחור. 

אבל יש קשר עמוק יותר – קשר של פנים בפנים. קשר שבו רואים אחד את השני. קשר של אכפתיות והזדהות עמוקה, וכדי להגיע לשם צריך קודם כל לעבור תהליך של נסירה. כדי לעבור מקשר ראשוני של אחור באחור לקשר של פנים בפנים, צריך לעבור תהליך פנימי של היפרדות. 

בדרגת הקשר הנמוכה וה’אחורית’, אם נסתכל בעומק נמצא שם תלות. בגלל שיש לי שם אינטרס גלוי או סמוי, לכן בעומק אני תלוי בצד השני. אם אני רוצה ממך משהו, באופן טבעי אני נהיה תלוי בך וכדי לעבור מסוג כזה של קשר לסוג של קשר עמוק ופנימי – קשר של פנים בפנים – צריך קודם כל להפסיק לרצות. להיכנס פנימה ולהרגיש טוב עם עצמי. לבטל את הרצון שלי מבן או בת הזוג שלי. אני לא רוצה ממך יותר שום דבר.

באותו רגע, אנחנו בעצם מתנתקים אחד מהשני. הצפייה האינטרסנטית יוצרת סוג של קשר. הוא אמנם קשר חיצוני ורדוד, קשר אינטרסנטי, אבל סוף סוף יש לנו קשר. אבל כשאני מפסיק לצפות ממך, כשאני נכנס לתוך עצמי ולא רוצה ממך יותר שום דבר, אני במקום מסויים מתנתק ממך. אנחנו נפרדים. ממש כמו אדם וחוה שנבראו באופן שהיו דבוקים ומחוברים זה אל זו גב אל גב ובזמן הנסירה נפרדו והפכו להיות הוא איש והיא אשה – בנפרד. 

אבל כמו שאצל אדם וחוה הנסירה היתה רק על מנת לאפשר את החיבור העמוק והפנימי יותר, כך גם ביטול הרצון והשבירה של הקשר החיצוני, מאפשר לנו אח”כ להגיע לקשר הרבה יותר עמוק ומחובר. קשר של פנים בפנים. 

וזה הסוד הגדול של מה שקורה בערב ראש השנה. הקב”ה שנמשל כידוע לחתן והאשה שנמשלה לכנסת ישראל (עם ישראל) נפרדים. הקב”ה מפסיק כביכול לרצות להמשיך לברוא את העולם, אבל הוא עושה זאת רק כדי להגיע למקום עמוק ופנימי הרבה יותר. לקשר של פנים בפנים.

וזאת גם עיקר העבודה של בני הזוג, לעבור מקשר איטרסנטי וחיצוני ולעבור לקשר שבו אנחנו באמת רואים אחד את השני וחושבים אחד על השני מתוך תחושת חיבור עמוקה שבה אני זה את ואת זה אני. 

.

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב email
שלחו מייל
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווטסאפ

אם יש לכם שאלה, התלבטות או כל דבר שהייתם שמחים להתייעץ איתי עליו, אתם מוזמנים ללחוץ על הכפתור ולשלוח לי הודעה ישירות לווטסאפ שלי

לתגובה

נוצר באמצעות מערכת הקורסים של
 
סקולילנד