3 דרגות מודעות שכדאי להכיר

רמת המודעות

אחד הדברים החשובים ביותר ביכולת של האדם להצליח בתחומים השונים של חייו זה היכולת לאבחן את המקום ממנו הוא פועל.

רוב האנשים, כשהם עומדים בפני קבלת החלטה כלשהי, משקיעים את האנרגיה המחשבתית שלהם בשאלה מה לבחור ומה להחליט. מה שהם לא יודעים, זה שישנה שאלה מקדימה אותה הם צריכים לשאול ובלעדיה רוב הסיכויים שלא משנה איזה החלטה הם יקבלו – התוצאה תהיה כישלון.

מוסבר בכתבי החסידות והקבלה שבאדם ישנן בעצם 3 דרגות של מודעות ממנו הוא יכול לפעול, והאדם נע על ציר המודעות הזה כל הזמן – כשהוא נמצא בדרגה הנמוכה של הציר – הוא יטעה וייכשל, וכאשר הוא נמצא בדרגה הגבוה של הציר – הוא יצליח בצורה בלתי רגילה.

ולכן, היכולת של האדם לבחון את עצמו ולהבין באיזה רמת מודעות הוא נמצא בכל רגע נתון ובפרט במצבים בו הוא נדרש לקבל החלטות, היא יכולת מאוד חשובה שהאדם צריך ללמוד לפתח. לכל אחד יש את דרגת המודעות הכללית שבו הוא נמצא רוב הזמן, אבל במצבים שונים וברגעים שונים הוא יכול לנוע על גבי הציר מעלה ומטה – לרדת או לעלות בדרגת המודעות שלו.

מה הן 3 הדרגות?

  1. מודעות טבעית – בדרגה הזאת האדם פועל ממקום שמרוכז בעצמו והוא רואה את המציאות לא כמו שהיא באמת אלא כמו שהיא משתקפת ביחס לעצמו. למשל אדם שבתוך עצמו חווה ביקורת עצמית, ירגיש איך גם האחרים מבקרים ושוללים אותו אפילו כשהמציאות ממש לא כזאת. בדרגת מודעות זאת המקום העיקרי ששולט באדם זה רגש מאוד חזק שמעוות את יכולת קריאת המציאות וגורם לו לבחור ולהחליט בצורה לא נכונה. בדרגה זו גם כשהוא באינטראקציה עם אחרים בעצם הוא נשאר סגור בתוך עצמו ולא רואה אף אחד.
  2. מודעות שכלית – בדרגה הזאת האדם פועל ממקום שכלי ואובייקטיבי. הוא רואה את המציאות בצורה קרה ועובדתית ולא ממש מעניין אותו איך זה נוגע אליו. בדרגה הזאת האדם מסוגל לנתח את מה שעובר עליו בצורה מאוד חדה ומפוקחת ולכן קבלת ההחלטות שלו תהיה מאוד נכונה ומשקפת את המציאות. המקום העיקרי ששולט בו זה המקום השכלי שלו, מה שמאפשר לו לראות את עצמו ואת הרצונות שלו אבל במקביל הוא מסוגל גם לראות את הצרכים והרצונות של הזולת ולהתחשב בהם.
  3. מודעות זוגית – בדרגה הזאת האדם פועל ממקום אלטרואיסטי ואידיאליסטי מושלם. הוא רואה את המציאות ואת הזולת כקרקע למימוש ההתמסרות הטוטאלית שלו ומה שחשוב לו כאן זה האחר ואת עצמו הוא שם לגמרי בצד. המקום ששולט כאן זו האמונה שמאפשרת לו לראות במציאות ובזולת את ההמשך הישיר שלו. הוא באחדות גמורה עם המציאות ולא מרגיש שום קונפליקטים ומאבקים. גם ברע הוא רואה טוב מה שמאפשר לו לחיות חיים מאוד רגועים והרמוניים.

עליה בציר פירושה מסוגלות גבוהה יותר לכניסה לקשר זוגי.

ולכן, אחד הדברים החשובים ביותר שאני צריך לשאול את עצמי זה באיזו דרגת מודעות אני נמצא. אם זיהיתי שאני עכשיו נמצא ברמת מודעות נמוכה, עלי לעשות מאמץ לרומם את עצמי לדרגה גבוהה יותר או לפחות להמתין עם קבלת ההחלטה מתוך הבנה שהחלטה שבאה מתוך מודעות נמוכה רוב הסיכויים שתיכשל.

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב email
שלחו מייל
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווטסאפ

תהליך החיפוש הוא תהליך נפשי מורכב ותוך כדי המסע הזה עולות לא מעט דילמות והתמודדויות. אם יש לכם שאלה, התלבטות או כל דבר שהייתם שמחים להתייעץ איתי עליו, אתם מוזמנים ללחוץ על הכפתור ולשלוח לי הודעה ישירות לווטסאפ שלי

לתגובה

נוצר באמצעות מערכת הקורסים של
 
סקולילנד