איך למזג ולחבר את שני העולמות הנפרדים של בני הזוג

איש ואשה הם שונים בתכלית. הם שונים ברמה הפיזיולוגית, ברמה הרגשית והם שונים גם בצורת החשיבה שלהם. בפרשת בראשית כתוב: “לא טוב היות האדם לבדו, אעשה לו עזר כנגדו”. לכאורה, סוף הפסוק סותר את עצמו – מה הפירוש ‘עזר כנגדו’? או שהיא עזר וסיוע או שהיא ניגוד – ועל כך רש”י מפרש ‘זכה – עזר, לא זכה – כנגדו להילחם’. כלומר, השונות הגדולה שבני הזוג מבטאים, יכולה ליצור שני מצבים אפשריים – או שהיא יוצרת השלמה – עזר – או שהיא יוצרת התנגדות ומאבק. 

השוני המולד והטבעי בין האיש והאשה הוא מאוד משמעותי, אבל מעבר לכך המבנה האישיותי שלהם התגבש במשך שנים, מהרגע שנולדו ועד החתונה, באופן שונה לחלוטין.

האופי של האדם מורכב באופן כללי משני חלקים – טבע מולד וטבע נרכש. ישנם תכונות נפש שהאדם נולד איתם. הוא מקבל אותן ברמה הגנטית שלו. יש אדם למשל שהיסוד הדומיננטי בנפש שלו הוא יסוד האש, ואז האדם יהיה חם בטבעו, אנרגטי, בעל שאיפות גדולות ועם נטייה לכעסים ויש אדם שהיסוד הדומיננטי שלו הוא יסוד המים והוא יהיה יותר קר ורגוע בטבעו, מופנם, אוהב את השקט והרוגע. 

אבל, מעבר למימד המולד באישיות, ישנו מימד נוסף והוא המימד הנרכש. האופן שבו אדם פועל בעולם ברמה המעשית וההתנהגותית שלו, מושפע מעולם הרגש שלו ועולם הרגש שלו מושפע ומנוהל באמצעות תפיסות עולם שכליות שיושבות לו בראש. האמונות והתובנות נצרבות לו בתודעה בתהליכי למידה והפנמה בלתי מודעים שהוא עובר מהרגע שהוא נולד – תמונות שהוא רואה, משפטים ומסרים שהוא מקבל מההורים ומהסביבה הקרובה אליו, חוויות שהוא צובר – כל אלה הופכים להיות במשך השנים חלק ממנו ומהאישיות שלו. 

איש ואשה שגדלו בבתים אחרים, עם הורים אחרים, ראו ציור הורי וזוגי שונה לחלוטין, גדלו בסביבה שונה וצברו חוויות חיים אחרות לגמרי, בצורה טבעית מגיעים לתוך הקשר הזוגי עם עולם תפיסתי והתנהגותי שונה לחלוטין. ולכן, כשהם מתחתנים הם מביאים לתוך המערכת הזוגית גם את הטבע השונה שלהם מעצם העובדה שהוא איש והיא אשה, ובנוסף לכך הם מביאים גם את עולמם הפנימי והייחודי שהתגבש בנפרד במשך השנים. 

כאמור, השוני המאוד גדול הזה יכול בתקופה הראשונה לפחות של הקשר, להיות מקור מאוד גדול של השלמה ותענוג – עזר, אבל הרבה פעמים לאחר שעובר קצת זמן ולחיים המשותפים שלהם נכנסים כל מיני אתגרים, קשים והתמודדויות – לפתע השוני האישיותי שלהם עלול להפוך בקלות למקור של חוסר הבנה, חוסר כבוד, וויכוחים ומריבות – נגדו להילחם. 

מה עושים?

כדי למנוע או לפחות להקטין בצורה מאוד משמעותית את נקודת המחלוקת וההתנגשות הלכאורה בלתי נמנעת הזאת, שנובעת כאמור ממערכת תפיסות עולם והרגלים רגשיים ומעשיים שונים לחלוטין שאיתם הם מגיעים לתוך הזוגיות, על בני הזוג ליצור ולבנות ביחד מערכת תפיסת עולם חדשה שמשותפת לשניהם ומורכבת משילוב של שני העולמות איתם הם מגיעים. 

אחד הדברים הפלאיים שעשה הקב”ה בעולמו, זה שהעניק לזכר ולנקבה את היכולת לשכפל את עצמם כביכול וליצור בריאה חדשה שהיא בעצם שילוב של שניהם. חז”ל אומרים – ‘האיש נותן את הלובן, האשה נותנת את האודם והקב”ה נותן את הנשמה’. לכל אדם ישנו סוג של תכנית פנימית שהיא המקור להתהוות שלו. התכנית הזאת נקראת DNA והיא נמצאת בכל תא ותא בגוף האדם. אותה יחידת מידע גנטי פלאית, מורכבת מסליל רצף אותיות כפול. בתהליך ההפריה, הסליל הזה מתחלק לשניים – כאשר האיש נותן את החצי שלו והאשה נותנת את החצי שלה, וכך נוצר בריאה חדשה, אדם חדש, שמורכבת מהשילוב הגנטי של שני בני הזוג. 

באופן דומה לכך, בני זוג שמתחתנים צריכים לעבור תהליך של בנייה מחודשת של הזהות המשותפת והחדשה שלהם שתהווה את התכנית הפנימית של המערכת הזוגית והחיים המשותפים שלהם – סוג של DNA פנימי שיהווה את היסודות ואבני הבניין של חייהם המשותפים. 

אותה תכנית פנימית חדשה – מערכת של תפיסות עולם, תובנות ודיעות חדשות על הקשר הזוגי ועל דרכי ההתמודדות מול קשיים ואתגרים שונים – תהפוך ותשמש את בני הזוג כחזון שיעניק את המוטביציה הפנימית והמשותפת של שניהם ויאפשר להם לצעוד צעד אחר צעד ולבנות בצורה הדרגתית ומסודרת את החיים המשותפים שלהם. 

איך עושים את זה?

כדי להצליח במשימה המאוד חשובה הזאת, צריכים בני הזוג לבנות ולפתח מיומנות תקשורתית ויכולת שיחה עמוקה, ולאחר מכן באמצעות אותה יכולת תקשורתית, לעבור תהליך עמוק של היכרות פנימית אחד עם עולמו של השני, תהליך משותף של בירור פנימי למערכת התפיסות המקורית שלהם וגזירה של מערכת תפיסות משותפת וחדשה – תהליך אשר באמצעותו הם יבנו את אותו חזון משותף ותכנית עבודה מסודרת למימוש שלו. כדי לקבל את כל הכלים שיאפשרו לכם לעשות זאת בצורה מסודרת ושיטתית אתם מוזמנים להצטרף לקורס העבודה שלנו בונים זוגיות מהשורש.

דברו איתי 🙂

זוגיות היא לא דבר פשוט. כדי להצליח בו צריך שיהיו בו את המרכיבים הנפשיים והמעשיים הנכונים. 

אם יש לכם קושי או אתגר מסויים, שאתם לא מצליחים לפתור, אשמח לעזור לכם בע”ה. מוזמנים לשאול כל שאלה ואשתדל לחזור אליכם בהקדם. 

לאזן את המרחב הזוגי עם האישי

איך מתמודדים בצורה נכונה עם הקונפליקט בין הרצון לבנות ולחזק את הקשר הזוגי שלנו בשנה הראשונה עם הצורך של כל אחד מבני הזוג לשמר את המקום האישי והפרטי שלו? על אחת ההתמודדויות היסודיות במרחב הזוגי בכלל ואיך היא באה לידי ביטוי בעיקר בשנה הראשונה של הקשר בפרק השבועי שלנו. האזנה נעימה

האם צריך להתחשב במזלות בבחינת ההתאמה הזוגית?

הציעו לי הצעת שידוך עם בחור שנולד בחודש חשון ואילו אני נולדתי בחודש שבט. אחרי שלמדתי על החודש הזה עפ״י היהדות, לא נראה לי שאצליח לשלב את זה בחיים שלי. האם זה נכון לפסול בגלל זה הצעה?

נעים להכיר – פרק הבכורה של ‘לב אחד’ – פרק 1

הציעו לי הצעת שידוך עם בחור שנולד בחודש חשון ואילו אני נולדתי בחודש שבט. אחרי שלמדתי על החודש הזה עפ״י היהדות, לא נראה לי שאצליח לשלב את זה בחיים שלי. האם זה נכון לפסול בגלל זה הצעה?

סוד האיזון בנפש – תפארת שבתפארת

היכולת לחבר קצוות ולאזן בין כוחות שונים בנפש היא סוד ספירת התפארת. בב’ באייר, ביום השלישי של השבוע השלישי של ספירת העומר, אנחנו מתקנים את התפארת שבתפארת – סוד האיזון בנפש.

איך יודעים שזה הזיווג שלי?

כדי להמשיך קדימה ולהתחתן, לא מספיק לאהוב. חווית האהבה בלעדיה אי אפשר והיא תנאי הכרחי (למעט מקרים מאוד מסויימים) אבל לא מספיק. לפעמים דווקא האהבה תגרום לי להתחתן עם מישהו שהוא בכלל לא מתאים לי ולכן לפני שמקבלים את ההחלטה הכי גורלית כנראה שניקח בחיינו, עלינו לעבור תהליך היכרות מאוד משמעותי

לתגובה

נוצר באמצעות מערכת הקורסים של
 
סקולילנד